Skozi projekt Z roko v roki (ki je del znamenitega citata Clare Zetkin: "Proletarka se z roko v roki z moškim njenega razreda bori proti kapitalistični družbi.") mlade ozaveščamo o reproduktivnem delu žensk, saj je ravno med mladimi cismoškimi in cisženskami zaznati zaskrbljujoč porast izrazito konzervativnih stališč na tem področju.
Skozi aktivnosti, kot so delavnice kritične pismenosti na srednjih šolah, radijske oddaje Mladi mladim na Radiu Maribor, predavanja priznanih mislic v okviru Rosine šole delavskih pravic za mlade in duhovito ter sarkastično kampanjo skozi uporabo nalepk, plakatov in podob na družbenih omrežjih, bomo mlade seznanili s konceptom reproduktivnega dela, njegovo ideološko podstatjo, ideološko povezanostjo med reproduktivnim delom, reproduktivnimi pravicami in nasiljem nad dekleti in ženskami ter politično-ekonomskimi razlogi, ki poglabljajo patriarhat. Dodatno se bomo posvetili tudi vprašanju, zakaj največje breme reproduktivnega dela pade na revnejše ženske in na migrantke.
Skozi omenjene aktivnosti, ki jih izvajamo med majem in oktobrom 2024, bomo mlade opremili z znanjem in orodji, ki jih bodo opolnomočili v tej meri, da si bodo avtonomno prizadevali za podružbljanje reproduktivnega dela.
Radijske oddaje mladi mladim
Pomen koncepta reproduktivnega dela
Reproduktivne pravice in kampanja Moj glas, moja odločitev
Kako se mladi borijo, da ženske ne bi nosile večine bremena reproduktivnega dela?
Nasilje nad dekleti in ženskami ter povezava z reproduktivnimi pravicami
Rosina šola delavskih pravic za mlade
Delavnice kritične pismenosti o reproduktivnem delu na srednjih šolah
Dijakinje in dijaki so na delavnicah spoznale teorijo kritične pismenosti in orodja, ki jim omogočajo kritično pismenost uporabljati v vsakdanjem življenju. Prav tako so spoznali koncept reproduktivnega dela in razloge, zakaj ga še zmeraj pretežno opravljajo ženske in zakaj v Sloveniji vedno bolj migrantske ženske.
Projekt »Z roko v roki« sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.