Letošnji že 7. letnik Rosine šole delavskih pravic za mlade umeščamo v širši kontekst podnebne krize in smo ga kot zaporedje predavanj in pogovorov izpeljale_i na spletu. Skozi predavanje in pogovore smo povezovale_i različne vidike tem s področja dela, delavskih pravic in podnebne krize.
predavanje
Kaj je podnebna pravičnost
IzidorIzidorOstanOstanOžbolt,Ožbolt, aktiven v gibanju Mladi za podnebno pravičnost je v prvem delu predavanja podnebno pravičnost definirali kot proti-sistemski boj za dostojno življenje na ekološko pestrem in ohranjenem planetu za vse. Dodatno ga je osvetlili preko razumevanja okoljske destruktivnosti obstoječega sistema in štirih osnovnih podnebnih neenakosti. V drugem delu je spregovoril o konkretnih ukrepih za dosego podnebne pravičnosti v praksi in akterjih, ki bi bili sposobni takšno preobrazbo izvesti.
pogovor
Kaj so v resnici zelena delovna mesta in kaj je narobe s platformnimi ekonomijami
V pogovoru s TajemTajemZavodnikomZavodnikom iz Društva Fokus, gibanja Mladi za podnebno pravičnost in Centra za družbeno razskovanje – Cedra ter GregorjemGregorjemKašmanomKašmanom prav tako aktivnim v Centru za družbeno razskovanje – Cedra ter Rdeči pesi, kanalu za pogovore o družbeni, ekološki in politični krizi sodobnega kapitalizma smo razkrivale_i mite o t. i. zelenih poklicih in se pogovarjale_i o tem, zakaj so poklici v skrbstvu, zdravstvu, vzgoji trenutno najbolj zeleni in kaj bi se moralo z vidika delavk_cev in podnebja na teh področjih še izboljšati. Posvetile_i smo se tudi platformnim podjetjem in njihovem lažnem komuniciranju okoljske odgovornosti ob sočasnem rušenju že izborjenih delavskih pravic.
Pogovor
Decentralizacija iz vidika podnebne krize in delovnih mest
Z JanoJanoHojnik,Hojnik, doktorico pravnih znanosti in pronicljivo komentatorko ter redno profesorico Pravne fakultete UM in MarkomMarkomPeterlinom,Peterlinom, direktorjem Inštituta za politike prostora, arhitektom in urbanistom ter raziskovalcem urbane politike smo se pogovarjale_i o tem, kaj centralizacija države pomeni za ljudi in okolje. Orisale_i smo aktualno stanje ter problematizirale_i neenako razporeditev dejavnosti po državi, načine mobilnosti in s tem nacionalne strategije na področju prometa. Spregovorile_i smo o tem, kako bi decentralizacija lahko spremenila razporeditev moči med regijami in izboljšala tako pogoje dela kot obseg in kakovost prostega časa.