Kratki vodnik za učiteljice in mentorice
Sodobne družbe se soočajo z resnim razkrajanjem skupnostnih principov. V temeljih tega razkrajanja se nahajajo družbeno-ekonomsko-politični problemi kot so individualizacija, atomizacija in nepovezanost ter ekonomska nemoč posameznic, pomanjkanje znanja, veščin in informacij. Zato je pomembno, da izobraževalni programi in usposabljanja vključujejo vsebine ter metode poučevanja, ki naslavljajo te probleme. Družbene spremembe se v temelju dogajajo prav skozi učenje, ozaveščanje in opolnomočenje posameznic.
Učiteljice in mentorice, ki se pri svojem delu z učenkami, dijakinjami in udeleženkami srečujete s potrebo, da jim predstavite vsebine s področja participatornih in sodelovalnih družbeno-ekonomskih praks, lahko v tem kratkem vodniku najdete strnjene predstavitve ter didaktične vaje za štiri ključna področja, skozi katera lahko svojim učenkam, dijakinjam, slušateljicam predstavite vsebine participatornih in sodelovalnih družbeno-ekonomskih praks, in sicer zadružništvo, prekarnost, participativni proračun ter kritično pismenost. Vsako področje v vodniku je strnjeno predstavljeno na en “poster”, kjer je kratkemu opisu področja dodana tudi didaktična vaja za ilustracijo tematike posameznega področja v praksi ter nekaj virov za nadaljnje branje.
Kratek vodnik smo v okviru projekta »DELATI SKUPAJ – za solidarno družbo« pripravile sodelavke konzorcijskih partneric projekta: Združenje Center alternativne in avtonomne produkcije, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Organizacija za participatorno družbo in Pekarna Magdalenske mreže Maribor. S soglasjem avtorice Ane Bassin, smo uporabile ilustracije, ki so nastale v okviru projekta "Združimo se!".