1. 6. 2021 ob 18:00, splet
Cikel predavanj iz zgodovine filma bo v okviru petnajstih predavanj osvetlilo začetke in razvoj filma iz različnih perspektiv. Pričeli bomo z s samim rojstvom filma in mitom o bratih Lumiere, nadaljevali z nemim filmom, se dotaknili sovjetskega montažnega filma, italijanskega neorealizma, jugoslovanskega črnega in francoskega novega vala. Nato bomo obrnili fokus na filmske zvrsti ter se posvetili dokumentarnemu, eksperimentalnemu, kratkemu pa hollywoodskemu filmu in alternativam zahodnemu filmskemu kanonu. Cikel bomo zaključili z reprezentacijo žensk v slovenskem filmu, slovenskim poosamosvojitvenim filmom in pregledom obetov filma za 21. stoletje.
Vabljene_i na tretje v ciklu predavanj Zgodovina filma. Tokrat bomo gostili Andreja Špraha s predavanjem Sovjetski montažni film.
Eno najbolj plodovitih in ustvarjalno inventivnih obdobij v zgodovini filmske umetnosti zagotovo predstavlja čas, v katerem so velikani sovjetskega montažnega filma raziskovali in odkrivali nove izrazne možnosti gibljivih podob. V predavanju bomo ob konkretnih filmskih primerih osvetlili ključne ustvarjalne poudarke in prelomna teoretska izhodišča, ki so usodno vplivali na razvoj svetovne kinematografije.
Doc. dr. Andrej Šprah
je vodja raziskovalno-založniškega oddelka Slovenske kinoteke ter docent za področje zgodovine in teorije filma in televizije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani. Njegove pomembnejše objave obsegajo monografije Prizorišče odpora (Društvo Kino!, 2010), Vračanje realnosti (Slovenska kinoteka, 2011), Neuklonljivost vizije (Slovenska kinoteka, 2013) in poglavja “Contemporary Newsreel and New Everybody Figures as Mediators in Late Democracies” v: Anna Schober (ed.), Popularisation and Populism in the Visual Arts: Attraction Images (Routledge, 2020) in “Newsreel Front: A revived vision of Third Cinema in Slovenia” v: Ewa Mazierska and Lars Kristensen (eds.), Third Cinema, World Cinema and Marxism (Bloomsbury, 2020). Med leti 1997 in 2005 je bil član uredništva revije Ekran, od leta 2008 pa je član uredništva revije KINO!.