9. 6. 2025 ob 18.00, OBRAT

Cikel Filmski pogled

Michal Bobrowski: Sovjetsko-jugoslovanske filmske koprodukcije kot instrument kulturne diplomacije

V ponedeljek, 9. 6. 2025, te v okviru Cikla Filmski pogled ob 18.00 vabimo v OBRAT, prostor umetnosti in participacije, na predavanje Michala Bobrowskega o sovjetsko-jugoslovanski filmski koprodukciji kot instrumentu kulturne diplomacije.

Kompleksni politični odnosi med Sovjetsko zvezo in Jugoslavijo po drugi svetovni vojni so se izrazili tudi skozi filmsko sodelovanje. Skozi širše intertekstualno ozadje bomo obravnavali filma V gorah Jugoslavije (1946) in Aleksa Dundić (1958), ki odražata napetosti in preobrate v odnosih med državama od povojnega obdobja do poststalinistične otoplitve. V gorah Jugoslavije (1946), sovjetski film, posnet v Jugoslaviji, si partizansko pripoved prisvoji skozi stalinistično ideološko optiko in jo uokviri kot podaljšek sovjetskega osvobodilnega diskurza. Zgodba o njegovi produkciji, distribuciji in recepciji uteleša asimetrično dinamiko kulturne moči pred razkolom leta 1948. Desetletje pozneje, v obdobju Nikite Hruščova, sta državi koprodukcijsko posneli film, ki naj bi simboliziral nov začetek kulturnega in političnega sodelovanja. Aleksa Dundić (1958), film, ki izpolnjuje označevalce, značilne za podžanr „rdeči vestern“, predstavlja močno mitologizirano zgodbo naslovnega junaka, ki se je kot Srb boril na ukrajinski fronti boljševiške revolucije in je spadal med ikonične idole sovjetske revolucionarne umetnosti

Pogovor ob predavanju bo vodila dr. Maja Pan.

Michał Bobrowski

je soustanovitelj in programski direktor festivala StopTrik MFF. Leta 2010 je pridobil doktorat iz filmskih študij. Leta 2012 je objavil knjigo "Akira Kurosawa: The Artist of the Borderlands (Umetnik obmejnih območij)". Kot gostujoči profesor je predaval na MOME Moholy-Nagy University of Art and Design v Budimpešti in na Tainan National University of the Arts (Tajvan, 2015). Je avtor številnih akademskih člankov (v poljščini in angleščini) na področju filmskih študij. Leta 2015 je bil član znanstvenega odbora Mednarodne akademske konference "Twisted Dreams of History. Subversiveness and Deformation in Animated Film from V4 Countries". Je sourednik monografije "Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation" (2016). Od leta 2014 je Michał Bobrowski selektor tekmovalnega programa animiranih filmov na festivalu Etiuda & Anima IF (Krakov), član svetovalnega odbora "Homo Felix", mednarodni reviji za animirani film na Slovaškem. Je tudi sodelavec festivala Animateka (Ljubljana) in programer (StopTrik IFF; “Not Only Schindler”, Kraków, 2013-2014, v sodelovanju z Zgodovinskim muzejem mesta Krakov; filmski program, ki je spremljal mednarodno akademsko konferenco "Twisted Dreams of History"). Od leta 2018 poučuje kulturo animiranega filma, medijskih študij ter ameriškega, japonskega in poljskega filma na Inštitutu za kulturne študije na Fakulteti za humanistiko, na Univerzi Maria Curie Skłodowska v Lublinu.

Maja Pan

je po izobrazbi doktorica filozofije, magistrica ženskih študij in feministične teorije (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, oddelek za filozofijo). Znanstveno raziskovalno deluje kot feministična teoretičarka in neodvisna raziskovalka, je avtorica in soavtorica več znanstvenih člankov ter poglavij v mednarodnih ter domačih publikacijah s polja humanistike in družbenih ved.

Cikel Filmski pogled organiziramo Pekarna Magdalenske mreže in Film Factory, soorganizira ga Mariborska knjižnica.

Filmski pogled

je cikel predavanj, katerega cilj je približati filmsko umetnost širšemu občinstvu skozi poglobljeno obravnavo različnih teoretičnih in kritičnih pristopov. V letošnjem ciklu bomo raziskovali film kot medij, ki je tako umetniški izraz kot tudi odraz širših družbenih in političnih razmer, pa tudi različne vidike filmskega ustvarjanja. Vsako predavanje bo ponudilo nov pogled na film, med drugim tudi skozi filmske teorije in skozi vprašanje filma kot orodja za propagando in kulturno diplomacijo. V ospredju cikla bo raziskovanje, kako avdiovizualna dela in filmsko ustvarjanje nasploh osvetliti z manj znanih, nepričakovanih perspektiv, ki nas vodijo k poglobljenemu razumevanju filma. Poglobljeno bomo obravnavali vlogo filma pri reprezentaciji identitete, vpliv avdiovizualne industrije na kulturne in politične tokove ter film kot izobraževalno orodje. Posebno pozornost bomo namenili vplivom zahtevnega ustvarjalnega okolja na psihološko blagostanje filmskih ustvarjalcev in raziskali možne pristope za zagotavljanje podpore ter ohranjanje ravnovesja v filmski produkciji.

Cikel bo obravnaval filme, ki so postavili pomembna vprašanja o vlogi filma v širši družbeni debati. Predavatelji bodo analizirali ključne vidike filmske umetnosti in njenega vpliva na naše dojemanje sveta, hkrati pa nas bodo usmerili v razumevanje, kako film skozi zgodovino ni zgolj pripovedoval zgodb, temveč je oblikoval tudi način, kako gledamo in razumemo svet okoli nas.

Back to top
Kontaktiraj nas:

info@pekarnamm.org
+386 2 300 68 50
+386 41 481 246

Sveže na instagramu: