3. 12. 2024 ob 18.00, OBRAT

Cikel Filmski žanri skozi družbeno kritiko

Veronika Zakonjšek: Reproduktivne pravice in materinstvo v evropskem celovečernem filmu

V torek, 3. 12. 2024, te ob 18.00 vabimo v OBRAT na predavanje cikla Filmski žanri skozi družbeno kritiko. Veronika Zakonjšek bo govorila o reproduktivnih pravicah in materinstvu v evropskem celovečernem filmu.

O predavanju:

Mati je v filmskem diskurzu prisotna praktično povsod, pa čeprav nevidna, obrobna, marginalizirana, brez obraza ali dialogov. »Prisotna v svoji odsotnosti«, kot njeno filmsko reprezentacijo leta 1992 v knjigi Materinstvo in reprezentacija analizira E. Ann Kaplan, ki ugotavlja, da njena podoba prežema vsa kulturna besedila, pa čeprav izven fokusa in zaprta v arhetipske okvire patriarhalnega konstrukta. Kot subjekt v filmu tako dolgo ne obstaja; vzpostavlja se zgolj v relaciji do Drugega, svojega moža ali otrok, ki jo skozi binarno lečo spolnih delitev reducirajo bodisi v »dobro« – požrtvovalno, angelsko mater, – ali njeno nasprotje: deviantno, hiperseksualizirano in sebično. Tovrstne podobe, reprezentacije in arhetipske konstrukcije materinstva skozi zgodovino filma zato pomembno oblikujejo, kako si predstavljamo institucijo in izkušnjo materinstva; kakšna pričakovanja gojimo do te družbene vloge in kakšne reproduktivne odločitve posledično sprejemamo. Filmska zgodovina, ki jo pišejo moški, iz svoje realnosti tako (iz)briše ženske, ki matere nočejo ali ne morejo postati; pa tudi dejstva, da se vsaka nosečnost ne konča z materinstvom, da vsaka mati ni bila nujno tudi noseča ter da realnost spontanih splavov, umetnih prekinitev nosečnosti in mrtvorojencev zanositve ne zaokroži vedno v srečen in pozitiven konec. Kakšna je torej zgodovina materinstva in reproduktivnih pravic v evropskem filmu - in do kolikšne mere je gibanje #jaztudi iz evropske kinematografije izrinil materinski molk in zanikanje ženske telesne realnosti, ki ju je v zgodovino umetnosti odtisnila patriarhalna kultura? Ter kakšen odnos ima do reproduktivnih pravic in materinstva znotraj evropskega filma slovenska kinematografija? Odgovore na ta vprašanja bomo iskali na predavanju 3. decembra.

Veronika Zakonjšek

je filmska kritičarka in publicistka, ki redno piše za revije Ekran, Kino!, Dialoge in časopis Dnevnik. Je programska selektorica Festivala slovenskega filma in predsednica Društva slovenskih filmskih publicistov, kot članica mednarodnega združenja filmskih kritikov pa redno zaseda mednarodne festivalske žirije (Rotterdam, Viennale, Luxor African Film Festival ipd.). Sodeluje tudi s filmskimi festivali, kot sta Kino Otok in Animateka ter v sodelovanju z Društvom slovenskih režiserjev moderira podkaste Filmarija.

Po predavanju se z gostjo pogovarja filozofinja, dr. Maja Pan.

OBRAVNAVANI FILMI:

  • Portret mladenke v ognju (Céline Sciamma, 2019)
  • Dogodek (Audrey Diwan, 2021)
  • Ženska zadeva (Claud Chabrol, 1988)
  • Vera Drake (Mike Leigh, 2004)
  • 24 tednov (Anne Zohra Berrached, 2016)
  • Moja Vesna (Sara Kern, 2022)
  • Anatomija padca (Justine Triet, 2023)

SEZNAM PRIPOROČENE LITERATURE:

  • Kaplan, E. A. (2013). Motherhood and Representation: The Mother in Popular Culture and Melodrama. Routledge.
  • Lucca, V. (2020). A womb of one's own: a short history of abortion on film. Sight&Sound.
  • Sachs, K. (2022). Notebook Primer: Abortion in Cinema. Mubi.
  • Sisson, G. in Kimport K. (2013). Telling stories about abortion: abortion-related plots in American film and television, 1916–2013.
  • Contraception, 89(5), str. 413–418.
Cikel Filmski žanri skozi družbeno kritiko

je nadaljevanje cikla Zgodovina filma (2021) in cikla Teorija filma (2022). Organizatorja v letošnjem ciklu predavanj svojo pozornost usmerjata družbeno kritično v premislek o povezavah med filmskimi žanri in družbenimi pojavi. Skozi program tudi tokrat vodijo priznani slovenski filmski kritičarji in kritičarke ter teoretiki in teoretičarke, ki predstavljajo tako literaturo o filmu, kot tudi priporočajo zanimive žanrske filme. Cikel sestavlja 10 tematsko zaokroženih predavanj, ki potekajo od marca do julija in od septembra do novembra 2024 v OBRATU - prostoru umetnosti in participacije na Trgu revolucije 9. Projekt nastaja v soorganizaciji Pekarne Magdalenske mreže in Film Factory ter je financiran s strani Slovenskega filmskega centra in Mestne občine Maribor.

Predavanje nastaja v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor v okviru Trienala umetnost in okolje EKO 9. Trienale je nastal pod okriljem evropskega projekta EMPACT, ki pod sloganom »Umetnost razmišljanja kakor gora« naslavlja teme ustvarjalna trajnost, sočutje do narave ter sočutni in odporni umetniki. Projekt sofinancirata Evropska unija in Ministrstvo za kulturo.
Back to top
Kontaktiraj nas:

info@pekarnamm.org
+386 2 300 68 50
+386 41 481 246

Sveže na instagramu: