25. - 29. 9. 2024, Vetrinjski dvor, Dvorana Gustaf
StopTrik s svojo 14. edicijo v petih dneh pestrega dogajanja in več kot 130 animiranimi filmi slavi stop animacijo in spodbuja refleksijo družbenih, kulturnih in političnih fenomenov. Festival ponuja širok nabor dogodkov, tudi letos skrbimo za nepozabne večere, dolge noči in bolj počasna jutra. Vstop prost.
Sreda, 25. 9. 2024, 21.00 •• Samuel Blues x VJ 5237 * Vetrinjski dvor
Petek, 27. 9. 2024, 22.00 •• Čao Portorož x TAC + Spajser * Vetrinjski dvor
Sobota, 28. 9. 2024, 22.00 •• KEZZ x VXVX (AV) * Vetrinjski dvor
Nedelja, 29. 9. 2024, 22.00 •• Woo-D * Dvorana Gustaf
vstop prost
Muzičar, ne kantavtor, mojster grunge blues psihadelije iz okolice Jesenic. Multiinstrumentalist, ki igra kitaro, orglice, klaviature, bas, bobne in ob tem še poje, je na sceni od 2012. V svoji sobi je v tem času sam posnel 13 lo-fi analognih albumov. Bluzerske na te in one načine, slovenske, angleške, instrumentalne, enega ali dva elektronska in enega punk, pa instrumentalno psihadeličnega z elementi surf kitare. Njegova besdila so šaljiva, pikra, močna in iskrena, naključne vsakodnevne epizode ali taki in drugačni problemi naše družbe. Oder vedno polni s svojo močno prezenco in energijo, globokim raskavim glasom in spretnim igranjem kitare (včasih doda tudi kak doma narejen boben). Peljal nas bo v najrazličnejše zvočne krajine na odklop v svet imaginarija močne poetike ter tistega nalezljivega blues ritma.
Samuel Blues je Samo Pivač
Stella Ivšek je intermedijska umetnica, ki se kot VJ-ka (VJ 5237) že vrsto let pojavlja tako na domačih kot tujih prizoriščih. Njen pristop k VJ-anju temelji na živi vizualizaciji zvoka z generativnimi elementi. Samostojno ter s svojim kolektivom BEAM TEAM se je z vizualno opremo ter avtorskimi A/V instalacijami predstavila že na mnogih domačih in tujih festivalih. Kot vizualna umetnica sodeluje s številnimi društvi in zavodi ter kolaborira z različnimi ustvarjalci in kolektivi na področju glasbene ter medijske produkcije znotraj intermedijske umetnosti.
Nabrita ljubljanjska zasedba, ki združuje podivjano rokenrol držo, grenko sladkost indie rocka ter plesne elektronske zasuke, ki jih narekujejo odločni udarci ritem mašine in nalezljive sintovske linije. Kot kvartet jih poznamo od 2009, od 2022 pa kot trio z novim bobnarjem. V prvih letih svojega delovanja so izdali dva abluma, oba Čao Portorož, leta 2020 pa POP. Od grobih kitar, melodičnih pop kavljev in nadrealističnih besedil do še bolj unikatnih preobratov ter višjih zvočnih standardov in naprej do divje mešanice rock&rolla, sladkega indie rocka z elektronskim posipom in sint linijami. Ne držijo se ustaljenih kalupov in navad ampak v glasbi vseskozi iščejo strast in užitek, kar je temelj, gonilo in cilj. Evforijo dvigujejo z značilnimi, večjezični vokalnimi vzkliki, v njihovi (post)pankovski drži pa je še vedno čuti jugo temperament stare šole.
Čao portorož so: Ivian Kan Mujezinović (kitara, bas, sintetizator, vokal), Gregor Andolšek (kitara, bas, vokal) in Jan Kmet (bobni)
Grega Tanacek, eden izmed številnih zagnanih VJev, ki že več let skrbi za celostno vizualno dodelanost dogodkov. Vizualni kreator, ki s svojevrstnim stilom mešanja raznoraznih video vsebin, klasični projekcijski format preobrazi v umetniško formo, prilagojeno prostoru in dogodku ter ga znova in znova zapolni s kreativnim mešanjem in prelivanjem kompozicij – gibanjem skozi igro svetlobe. Skrbi za vizualno podobo dogodkov in skozi manipulacijo, svetlobe in premikajočih slik dopolnjuje glasbeni program ter statični prostor spremeni v dinamično, spreminjajočo predstavo slik in barv.
V življenju ni vse iz rožic. Sploh ne, sej to vsi vemo. Tudi Spajser. Rožice so vseh vrst in oblik, lahko so male, velike, rastejo na bujnem travniku ali med asfaltno cesto in betonskim robnikom. Ne toliko za nemene herbarija, ampak predvsem za kolekcijo rožic komadov, Spajser zbira in izbira. Pol Peskovnika, en kaufn mehke muzike.
Spajser je Simon Cigula
Didžejka, producentka in pevka, iz Kikinde (Srbija), ki že nekaj let živi v Ljubljani spretno združuje elektroniko z elementi etno tradicije Balkana. Prvi komad je izdala leta 2014 in od takrat naprej smo jo lahko slišali v mnogih klubih in festivalih po Balkanu in širše, EXIT Dance areni in lani dvakrat celo na Glastonburyu. Izdala je dva EPja in tri albume. Vsestranska glasbenica, tehnošamanka raziskuje najgloblje plasti sveta elektronske glasbe in ga spaja z močnimi ritmi in nalezljivimi večglasji. Sprehaja se med prvinami tranca, ambientala, tech housea, balkanskega etno folka in popa z novimi materiali pa se podaja odločneje v smer techna. V živih nastopih začara s svojim vokalom, ki ga na licu mesta prepričljivo plasti na glasbene podlage valovitih basovskih linij. Z loopi, sintetizatorji, sempli, akustičnimi instrumenti in glasom vabi k plesu in preseneča z nepričakovanimi preobrati.
KEZZ je Tamara Ristić
Vita Kolar je multidisciplinarna ustvarjalka, ki deluje na področju vizuala, v statični in dinamični obliki. Ustvarja z interdisciplinarnim pristopom k vizualnim praksam. Njen vizualni set je barvit in živahen. Izraža se v prepletu neštetih abstraktnih form, vzorcev in hitrih flipov barvnega prostora. V set vključuje materiale lastnega raziskovanja, zgodnje ekspirimentalne opuse filmske animacije, elemente dizajna, konceptualne umetnosti in pop kulture. V svojih delih raziskuje interakcije med različnimi mediji in formati, sprejema novo in jih meša s klasičnim, retrospektivo.
Prekaljen DJ in producent, vesten zbiratelj gramofonskih plošč in član kolektiva Tetkine Radosti, ekipe zadolžene za jugonostalgične žurke. Eklektični nabor svakojakih godb vse od funka, šlagerjev, diska, beata, soula, synth popa, novega vala, rocka, obskurne hipijade, izkrivljenih filmskih citatov, pa vse do mehke avantgardne pornografije in deplasiranega ekonomsko propagandnega materiala. Njegovi glasbeni slogi so naravnani v funku/soulu/jazzu, zadnje čase pa posega po 90s acid jazz vinilih. Spreten za gramofoni, sintetizatorji, s samplerji in efekti. Dolgoletni znanec slovenske klubske scene, ki nastopa na odrih številnih barov, klubov in festivalov po vsej Evropi, Rusiji in ZDA.
DJ Woo-D je Igor Večerić
Producent Mednarodnega filmskega festivala StopTrik je Pekarna Magdalenske mreže, koproducent Narodni dom Maribor – Vetrinjski dvor. Festival sofinancirajo Slovenski filmski center, Mestna občina Maribor, Active citizen found Slovenija, Urad RS za mladino in Ministrstvo za kulturo. Festival soorganizirajo Lutkovno gledališče Maribor, Akademija umetnosti, Univerza v Novi Gorici, Društvo slovenskega animiranega filma, Film Factory, KUD Coda, AGD Gustaf, Zavod Mars in Društvo Slon.