Vsak delovnik med 14.00 in 18.00, Galerija K18
V petek, 15. 3. 2022, te ob 18.00 vabimo v Galerijo K18, ko si bomo še zadnič skupaj ogledale_i razstavo Davida Neza »Zoetrop – kolo življenja«.
To je hkrati zadnja razstava Pekarne Magdalenske mreže v prostoru na Koroški cesti, ki smo ga 12 let poznale_i kot Galerijo K18 in je bil nadomestni prostor za, v celoti ali delno, izseljene uporabnice_ke upravne zgradbe KC Pekarna v času njene obnove leta 2010.
Avtor se ukvarja z vrtečim se planetom, ki ga človeštvo naseljuje skupaj z neštetimi drugimi oblikami življenja in podnebnimi spremembami, ki jih je povzročil človek ter uničevanjem habitatov, ki ne ogroža le živalskih vrst, temveč tudi naše preživetje.
S kompleksno in dinamično prostorsko postavitvijo prikazuje lok človeške zgodovine od paleolitika, neolitika, železne dobe, industrijske dobe do sedanje digitalne dobe. Krovna pripoved je zgodba o boju med preživetjem in izumrtjem, ki temelji na našem krhkem odnosu z ekosfero. Osrednjo pozicijo ima zemlja, človek in čebele, okoli njih pa artefakti, ki predstavljajo človeško kulturo in tehnologijo, podobe biosfere - živali, ki jim trenutno grozi izumrtje ter animacije in videi v kombinaciji z večplastnimi zvočnimi sledmi. Dinamični sistem nenehno spreminjajočega se ravnovesja služi kot metafora za občutljivo simbiozo človeških in naravnih sistemov.
David nez
je rojen leta 1949 v Cambridgeu v Massachusettsu. Med letoma 1967 in 1972 je živel v Ljubljani, kjer je obiskoval Akademijo za likovno umetnost in diplomiral iz slikarstva. V tem času je bil član slovenskega avantgardnega umetniškega kolektiva Skupina OHO, kjer je ustvarjal kiparske instalacije, performanse in eksperimentalne filme. Leta 1975 se je vrnil v ZDA in živel v Baltimoru v Marylandu, kjer je obiskoval Maryland Institute of Art in pridobil magisterij iz slikarstva. Leta 1988 je študiral umetnostno terapijo na Univerzi v Novi Mehiki. Leta 1992 se je preselil v Portland v Oregonu, kjer trenutno živi.
• Sodeloval je na večjih skupinskih razstavah v muzejih, kot so: MOMA, New York; MOCA Los Angeles; Museum Moderner Kunst, Dunaj; Centro per Arte Contemporanea, Milano; Kunsthas Graz; Kroller-Muller Museum, Oterloo; Muzej Suvremene Umjetnosti, Zagreb; München Kunstvein; MSU Ljubljana; Galerija 212, Beograd; Galerija Škuc, Ljubljana; in paviljon Viva Arte Viva na Beneškem bienalu leta 2017, kjer je sodeloval tudi kot govorec na Tavola Aperta.
• S samostojnimi razstavami se je predstavil v galerijah v ZDA: Anton Gallery in Gallery K v Washingtonu; Augen Gallery in Guardino Gallery, Portland, Oregon; Davidson Gallery, Seattle
• Umetniška dela v stalnih zbirkah: Marinko Sudac Collection: Zbirka Marinko Sudac: Oregona; zbirka U. of Oregon; državna zbirka Oregona.
• Njegova dela so bila recenzirana v reviji Artforum; spletni reviji ArtMargins in vključena v več knjig: Suvaković; The Green Bloc: The Clandestine History of the OHO Group, M. Suvaković; The Green Bloc: Fowkes: Neo-Avant-Garde Art and Ecology Under Socialism, M. Fowkes; Six Years: Lippard; Walk Through Walls, M. Abramović.